خانه > اجتماعی, انقلاب اسلامی, پوستر-عکس, جنگ نرم, دسته‌بندی نشده, فرهنگی, مذهبی > حاشیه های فیتیله ای تلنگری به تعصب ما !

حاشیه های فیتیله ای تلنگری به تعصب ما !

بیش از یک هفته است که از پخش برنامه فتیله و جنجالی که به دنبال آن به پا شد می گذرد. در این میان موج اعتراضات و تجمعات  هم وطنان ترک زبان و واکنش های ائمه جمعه چند استان از جمله آذربایجان شرقی و غربی که نسبت به این برنامه شکل گرفت، رئیس سازمان صدا وسیما را مصمم به عذرخواهی و اعلام ناراحتی کرد.پخش برنامه فتیله هم تا اطلاع ثانوی متوقف و برخی از مسئولین این برنامه توبیخ و از مسئولیت خود برکنار شدند.

در کنار این جریانات که بعضا به حق هم بود و ایراداتی که برنامه فیتیله ای ها داشت (حتی قبل تر ها ) ابراز حمایت عده نسبتا زیادی از فیتیله ای ها  مخصوصا حمایت بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر بطور ویژه قابل توجه است.

فیتیله ای ها - عمو های فیتیله ای

 اگر بخواهیم پا را کمی فراتر از این جریانات و حاشیه هایش بگذاریم مسئله ای مهم تر به ذهن خطور میکند. سوال مهمی که طی این چند روز به دنبال جوابی قانع کننده برایش هستم اما پاسخی نمی یابم. روزی نیست که شاهد نارضایتی ها و شکایت مردم از کالاهای کم کیفیت ایرانی که تنها با اندکی دقت و پشتکار باکیفیت  می شوند ،  نباشیم. روزی نیست که از خبر فوت یکی از هم وطنانی که قربانی  نقص فنی خودروی ایرانی شده است باخبر نشویم. تقریبا در تهران غیرممکن است از منزلمان خارج شویم  و در هر  خیابان و مکان اجتماعی با انواع و اقسام مدل های روز که توسط خانم های دل پاک( از دختربچه ۷-۸ گرفته تا خانم ۷۰ سال به بالا ) عرضه میشود روبرو نشویم.

 روزی را به شب نمی رسانیم مگر اینکه از کوتاهی، بی توجهی و کم کاری برخی از مسئولین نسبت به مشکلات مردم آگاه میشویم. اصلا روزی بر ما نمیگذرد که از صدا وسیمای کشورمان یک محتوای ناراحت کننده و ضداسلامی نبینیم و نشنویم. موسیقی های تندی که سال هاست در برنامه های صدا و سیما جا بازکرده اند و در برابر هر نوع استدلالی حتی شرع مقدس موضع گیری و قد علم می کنند. بارها و  بارها از همین شبکه های تلویزیون و رادیو در برنامه های زنده و تولیدی، خصوصا برنامه های مناسبتی شاهد صحنه های ضد دین و خلاف عرف بوده ایم و اعتراضی از کسی ندیدیم!

شوخی ها و گفت و گوهای باز مجریان خانم و آقا،محتوای ضد دینی در پوشش آداب و ملزومات دینی {به عنوان مثال همواره در سریال ها بی احترامی به پدر و مادر موضوعی عادی و اجتناب ناپذیر جلوه می کند و در مقابل، ازدواج موقت و  مجدد کاری زشت تلقی شده ،همیشه منکوب و تقبیح می شود و عجیب تر اینکه حضور فردی به ظاهر مومن و متدین نیز به رد این مجوز شرعی صحه می گذارد.} پخش همیشگی تصاویر خانم های بدحجاب در قالب گزارش های مردمی و حضور خبرنگارانی که تابع چارچوب های ظاهر موجه نیستند، انتشار انواع تیپ ها و ژست های بازیگران زن در صفحات اینترنتی و مجازی و حضور آزادانه و بدون هیچ  قید و بندی در جشنواره های به اصطلاح  فرهنگی و سینمایی و ……  مشتی است از خروار ها !

 این موارد در جامعه  ما  خصوصا صدا وسیمای امروز بسیار خودنمایی می کند. اما سوال مهم این است که چرا ما در مواجهه هر روزه و مکرر با این معضلات بزرگ فرهنگی همواره سکوت کرده ایم وهیچگاه عکس العمل در خور توجهی از خودمان نشان نمی دهیم؟!  چرا باوجود مشاهده این همه نابسامانی  هیچ یک از ما اعتراض نمی کنیم و همیشه اوضاع را آرام جلوه میدهیم؟ حتی برخی از ما وقتی دستمان می رسد کار فرهنگی مناسبی نمی کنیم ؟

 ائمه جمعه، مسئولان فرهنگی و مردم دغدغه مندی که روی ملیتشان، زبانشان، لهجه شان و ترک بودنشان تعصب دارند که باید داشته باشند به همان اندازه هم بروی اعتقادات دینی تعصب دارند؟ آیا تعصب بر دین و اخلاقیات مبتنی بر عقل و منطق و شرع باید مهجور و مغفول بماند؟ آیا توجه به این مسائل مهمتر و راه گشاتر از واکنش نسبت به یک برنامه کودک نیست؟

شادی روح امام و شهدا صلوات

 1. kamran
  ۲۵ آبان ۱۳۹۴ در ۰۰:۲۸ | #1

  ای بابا شمام که منتظرین تقی به توقی بخوره همه چی رو وصل کنین به دین

 2. زمانی
  ۲۵ آبان ۱۳۹۴ در ۰۰:۲۹ | #2

  عکسی که انتخاب کردی تو حلقم

 3. راوی
  ۲۵ آبان ۱۳۹۴ در ۱۴:۰۲ | #3

  این حرفات چه ربطی بهم داره.چرا چرت نوشتی.مسخره هاااا

 4. majnon
  ۲۵ آبان ۱۳۹۴ در ۲۳:۰۹ | #4

  اگر تعصب و غیرت دارند چرا زمانی که کاریکاتور پیامبر راکشیدند تر کها به خیابان نریختند

 5. س
  ۲۶ آبان ۱۳۹۴ در ۰۸:۵۰ | #5

  آخی دلم سوخت: “ازدواج موقت و مجدد کاری زشت تلقی شده ،همیشه منکوب و تقبیح می شود”….!!!

 6. علی
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۰۷:۵۱ | #6

  majnon :
  اگر تعصب و غیرت دارند چرا زمانی که کاریکاتور پیامبر راکشیدند تر کها به خیابان نریختند

  چرا با اطلاعات ناقص حرف میزنی عزیزم

 7. کتایون
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۰۹:۱۱ | #7

  خفه شین کسافتای اشغال.اگه دین نبود شما یک روز هم نمیتونستید بمونید.

 8. امیر
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۰۹:۱۳ | #8

  با با دست بردارید از این حرفها عربستان ایران رو به چاه فاضلاب تشبیه کرده بعد شما چسبیدید به چی ……….تاکی تاکی تاکی

 9. کتایون
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۰۹:۱۳ | #9

  هر چیزی رو به دین میچسبونید.برای اینکه به اهدافتون برسید.

 10. sunny
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۳ | #10

  کلا مزخرف نویسی و گیر دادن به حاشیه از ویژگی های بارز مطبوعات ماست…مغز مردم رو با این مزخرفات درگیر میکنن تا بعضی عا بهتر بتونن کلاه برداری و دزدی کنن!!!!

 11. a
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۸ | #11

  سکوت سرشار از گفته هاست……………………………………………………………………………………………………….بقول سهراب سپهری “ما هیچ ما نگاه”………………………………………………………………………………………………….

 12. نادر
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۸ | #12

  پیامبر!وقتی با نام پیامبر و الگو برداری از کارهای پیامبر انواع و اقسام شکنجه هارو علیه ما اعمال میکنن و تو کشور خودم نژادپرستی میکنن و بی اخلاقی به سایر مردم فارس میکنن انتظار داری من علیه یه دانمارکی یا فرانسوی اعتراض کنم مگه حق اعتراض داریم ما.میگیرن میندازن تو حلفدونی اونوقت چیکار باید بکنیم.شماها ذهنتون خرابه.یعنی شستشو دادن اون مغزتونو یا وضعتون اونقدر خوبه که هیچ دغدغه ای ندارین راحت نشستین برا خودتون وبه نفع ذهن معیوبتون بیانیه صادر میکنین…

 13. جواد
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۱۳:۵۸ | #13

  @majnon
  تو چرا نیومدی؟؟؟؟؟؟ اگه بودی ماپشت تو خالی نمیذاشتیم

 14. دروغ گو
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۱۶:۱۱ | #14

  اخلاق مهمترین عاملی بود که پیغمبر اسلام برای اون مبعوث شد .
  این حرف رو از نص صریح قرآن کریم و آیات و روایات معتبر میگم .
  یامبر ص فرموده: «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ»(مکارم‏الأخلاق، ص‏۸) «مکارم الاخلاق » نه «محاسن الاخلاق »، یعنی اخلاق کریم، و اخلاقهای بزرگوارانه ، چیزی که الان نسل و ناموس، خواص و عوام و پیر و جوان به آن احتیاج دارند.
  آقای کار آمد عزیز !!! ………………….. !!! اخلاق رو رعایت کن و ………………….
  پیغمبر با کسی لج نمی کرده و به کسی بی احترامی هم نمی کرده .
  پیغمبر اول از همه از خودش شروع کرد ؛ بعدش به اصلاح جامعه پرداخت .
  نه این که داد و بیداد بکنه درحالی که بی اخلاق باشه یا ………………. داشته باشه !!!
  به امید این که این حرف ها اثری روی …………….. بکنه و خودش رو اصلاح کنه .

 15. nazi
  ۲۷ آبان ۱۳۹۴ در ۱۸:۰۸ | #15

  age torkha gheirat daran pas chera chand vaghtie ke be anavine mokgtalef hata tu varzeshgahha mikhan khodeshuno pantork moarefi konan va khodeshuno be torkieye laeek bechasbunan?!!!
  gheirat faghat ru zabuneshuno lahjashun daran vali ru hoviate melishun taasob nadaran???!!!

 16. تورج
  ۲۸ آبان ۱۳۹۴ در ۰۰:۳۹ | #16

  آقا نویسندتون خیلی دلش پره ها !!

 17. مجتبی
  ۲۸ آبان ۱۳۹۴ در ۱۵:۴۱ | #17

  ای بابا هزاران بار براذران ترک زبان ما شاهد شوخیهای بدتر از این هم بودن چی شده که این یه مورد تا این حد ازارشون داده …. گذشت خصلت مردان است وبس.

 18. زمانی
  ۲۸ آبان ۱۳۹۴ در ۲۰:۴۶ | #18

  @کتایون
  شما کلا راحت باش . اگه دین نبود الان بابا و ننت معلوم نبود . فرقت با گوسفند سر کوچه تون چیه

 19. بنفشه
  ۲۹ آبان ۱۳۹۴ در ۲۱:۴۵ | #19

  @majnon
  آخه احمق اینجا سخن از مسخره کردن زبان آذری است ولی آنجا صحبت از تعصب دینی . اینها چه ارتباطی به هم دارند ….

 20. ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در ۰۸:۰۶ | #20

  احتمالا نویسنده تو این چند روز قسط زیاد پرداخت کرده.. شاید هم سرش به درختی، شهاب سنگی چیزی خورده باشه…نوشته های بالا هیچ ربطی به هم ندارن..تازه مردم آزاد هستن هرطور لباس بپوشن…این اجبار هست که باعث شده حال و روز ما اینطور بشه ..لطفا خواهش می کنم با این صحبت ها و حرف ها افکار مردم رو نسبت به دین خراب نکنین..

 21. نیما
  ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۰ | #21

  خانم کتایون شما که اینقدر به دین و لزوم وجودش پایبند هستین چرا اینقدر به دیگران توهین و بی ادبی میکنین؟؟ تو دینتون نگفتن که بی احترامی یه عمل زشته؟؟؟ این شما بزرگواران هستین که چهره ی همه ی خوبی ها رو مخدوش میکنید و دیگران دین رو با شما میسنجن. موفق باشید و هدایت.

 22. نوشین
  ۲ آذر ۱۳۹۴ در ۰۹:۲۲ | #22

  اصولا وقتی در یک کشور قرار باشه یک اتقاق خاص بیفته که مردم خبر دار نشن ذهن اونا رو درگیر یه چیزای الکی دیگه می کنند این موضوع فیتیلیه ای ها هم از همون دسته برین حواساتونو جمع کنین !!

 23. ۱۵ آذر ۱۳۹۴ در ۱۱:۰۳ | #23

  سلام- من خودم متولد تهران هستم. با در و مادر آذری- دوساله که تو آذربایجان شرقی زندگی می کنم. واقعا مردم خوبو مهربونی دارند. اعتراضشون بحقه. خصومت با فتیله ای ها ندارند. بلکه میخواهند ریشه اهانت ها خشک بشه. من خودم شاهدم که ضمن اعتراض به این توهین ها بابت تعطیلی برنامه ای که همه باهاش خاطره دارند ناراحت هستند. اما فراموش نکنیم که هرچیزی تاوانی دارد.

 24. یا مهدی
  ۱۸ آذر ۱۳۹۴ در ۰۲:۲۶ | #24

  واقعا عالی بود این نوشته…مطمئن باشید حرف دل خییییلیارو زدید.
  دقیقا تعصب رو باید گذاشت جاهایی که باید خرج کرد.

 1. بدون بازتاب